Avokado Nasıl Saklanır ?

  • AVOKADO NASIL SAKLANIR ?

       Avokado, zengin besin bileşimi ve önemli miktarda yağ içeriği ile öne çıkan bir tropikal meyvedir. Kaliteli yağ içeriğinin yanı sıra yapısında çok sayıda vitamin ve mineral içerdiğinden günlük diyette avokado içerikli ürünlere olan arz ve talep artmaktadır Taze meyve olarak tüketiminin yanı sıra günlük diyette avokado içerikli ürünlere olan arz ve talep artmaktadır.

Avokadonun işlenmesindeki en önemli sorun meyvenin hızlı renk değişimine uğraması ve fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik etkenler nedeniyle raf ömrünün kısa olmasıdır.

  • NASIL SAKLANIR ?

Muz, ananas gibi tropikal iklim meyvesi olan avokado, soğukta saklandığında yapısındaki enzimler nedeniyle kısa sürede olgunlaşıp bozulmaktadır. Avokadoyu en uygun saklama sıcaklığı 10- 20 C arası, serin ve nemsiz ortamlardır. Avokado kesildiğinde tüm meyveyi tüketmek en doğru olanıdır. Ancak enerji değerinin yüksel oluşu göz ardı edilmemelidir.

  • HAM AVOKADO NASIL SAKLANIR ?

Ham avokadoları olgunlaştırmak için, meyve kasesine elma, muz ve avokadoları koyun. Meyveler oda sıcaklığında bekletilirken etilen gazı yayar. Bu gaz sayesinde birbirine değen meyveler daha çabuk olgunlaşır.

  • OLGUNLAŞMIŞ AVOKADO NASIL SAKLANIR ?

Olgunlaşmış avokado mümkün olan en kısa sürede tüketilmeye çalışılmalıdır. Eğer hemen tüketilemiyorsa 2-3 günü geçmemek kaydıyla buzdolabında saklanabilir. Avokado soğuğu sevmeyen bir meyve olduğundan mümkün olduğunca hızlı tüketilmelidir.

  • YARISINI KESTİYSENİZ ?

Kesilmiş avokadoyu saklarken dikkat edilmesi gereken nokta; Çekirdeği çıkartmamaktır. Avokadoyu ikiye böldükten sonra çekirdeksiz kısmını tüketin. Çekirdekli kısmı saklamak için daha uygundur. Kesilmiş avokadoyu saklamak için, avokadonun iç kısmına (çekirdeğin yanlarına) limon suyu sürün. Ardından streç film ile hava almayacak şekilde sarın ve buzdolabına kaldırın. Çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelerek aromasının eski haline gelmesini bekleyerek tüketebilirsiniz.

  • ÇOK UZUN SÜRE SAKLAMAK İSTİYORUM…

Dondurmanın bir yolu, önce ezmektir. Avokadoyu kabuğundan çıkarın. Daha sonra çatal yardımıyla iyice ezin. Tamamen ezildikten sonra plastik bir torbaya koyun. Düzleştirin ve dışına tarihi yazın. Torbaları üst üste koyabilirsiniz, böylece dondurucuda daha az yer kaplarlar. Çözün ve en sevdiğiniz tarifleri yapmak için kullanın.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email