ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE SPORUN ÖNEMİ

Spora katılım yaşamın her döneminde önemlidir. Özellikle çocuk, ergen, genç erişkinler için bedensel, ruhsal ve sosyal gelişim açısından önemli bir faaliyettir.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle hareketsiz yaşam tarzı benimsenmektedir. Bu yaşam tarzı en çok da çocukları etkilemektedir. Benimsenen yaşam tarzının yanında bir de sağlıksız yemek seçimleri eklenince ne yazık ki çocukluk döneminde obezite, insülin direnci, şeker gibi rahatsızlıkların görülme sıklığı artmaktadır. Hareket bir çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Düzenli egzersiz çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesinde, sosyalleşmesinde ve yetişkinlik döneminde aktif yaşam stilini benimseme açısından fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda stresi azalttığı ve okul dönemi çocuklarında odaklanma ve anlayabilme becerisine de katkı sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocuklara düzenli spor yapma alışkanlığı kazandırıldığında çocuğun ileri yaşlarda da bu alışkanlıkları devam ettirdiği görülmüştür.

Tabi burada düzenli egzersizin yanında sağlıklı besin seçimi de oldukça önemlidir. Çocuğun büyüme ve gelişime destek olacak, performansını artıracak, vitamin ve mineral miktarını karşılayabilecek yiyecekler tercih edilmelidir.