İYİ UYU

Uykunun neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Hayatımızın 1/3′ünü uyuyarak geçiriyoruz. Ama nedense hep arka planda kalıyor ve biz bazı işleri uykumuzun önüne koyuyoruz. Bir iş yaparken ya da ders çalışırken uykudan feragat ediyor ve o şekilde hallediyoruz. Bu kadar göz ardı edilen uykunun önemi neymiş, gelin birlikte öğrenelim.

Uyku, beynimizi ve vücudumuzun yeniden yapılandığı dönemdir. Beynimiz ve vücudumuz kendini temizleme ve tamir işini uykuda yapar. Beynimiz melatonin üretir. Melatonin gece uykuya geçmenize ve vücut ısınızın ayarlanmasını sağlar. Antikanserojen ve antiinflamatuar etkilidir ve beyni korur. Bu kadar önemli olan melatonin salınımı gece 21:00 gibi başlar ve 23:00- 03:00 arası maksimum seviyeye ulaşır. Bu yüzden gece 23:00- 03:00 arasını uykuda geçirmek bir sonraki güne daha verimli başlamanızı sağlar.

Peki az uyursanız ne olur?

Zihinsel aktivite düşüyor ve bunama riski artıyor. Bağışıklık sisteminin tepki süresi azalıyor. Aşıların etkisi azalıyor. Kalp hastalık riski artıyor. Kan şekerini ve tip 2 diyabeti etkiliyor ve obezite riski artıyor. Yapılan bir araştırmada yedi saatten daha az uyuyan kişilerin yedi saatten daha fazla uyuyan kişilerden daha fazla soğuk algınlığına yakalandığını ortaya koydu.

Peki iyi uykunun vücudumuza getirdiği faydaları neler?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hafızayı ve öğrenme becerisini artırır. Vücuttan zararlı toksin atılımını sağlar. Beynin ve vücudun kendini yenilemesini sağlar. Yaşlanmayı geciktirir. Biyolojik saatimizin düzgün çalışmasını sağlar.