KİLO AL

Nasıl ki bazı kişiler fazla kilolarından şikâyet ediyorsa; bazı kişilerde kilo alamamaktan dert yanıyor. Çok zayıf olmamak gerekir. Zayıflık vücut kitle indeksinin 18,5’un altında olma durumudur. Çok zayıf olmak bağışıklık sisteminin düşük olmasına, bazı kadınlarda adet düzensizliklerine, depresyon eğiliminin artmasına sebebiyet verebilir. Sağlıklı kilo almak ayda 1 veya 2 kg artış ile sağlanır. Peki bunun için ne yapmak gerekir?

  • Az ama sık öğün yapın. Mide hacminizi tek seferde doldurmak yerine, yavaş yavaş artırın.
  • Yemeklerden önce sıvı tüketmeyin. Su ile dolan mide sonrası yemek yemek istemeyebilirsiniz. Aynı zamanda yemek sırasında da sıvı tüketmeyin.
  • Enerji oranı yüksek yiyecekler tercih edin. Kuruyemişler, fındık veya fıstık ezmeleri, kuru meyveler hem sağlıklı hem de yüksek enerji alımı sağlar.
  • Sütlü tatlılar tüketebilirsiniz. Eğer diyabet gibi kronik bir rahatsızlığınız yoksa ara öğünlerinizde sütlü tatlılara yer verebilirsiniz. Enerji miktarını artırmak için üzerine dondurma ya da fındık, badem veya ceviz ilave edebilirsiniz.
  • Yemek menünüzde çorbaya yer vermeyin. Mide hacminizi dolduracağı için hızlıca doymanıza sebep olabilir.

Kilo alma da tıpkı kilo verme gibi uzun bir süreçtir. Acele edilmemeli, emin adımlarla ilerlenmeli ve sabırlı olunmalıdır. Pes etmezseniz başarabilirsiniz.