Kilo Vermek İstiyorum

KİLO VERMEK İSTİYORUM

Çevremizde de hemen hemen her muhabbetin arasında kilo ve kilo problemleriyle ilgili konuşmaları sıklıkla duyarız. “Kilo vermek istiyorum.”, “Birkaç kilo versem hiç fena olmaz.”, “ Kilo vermek istiyorum ama sonrasında geri alacağım diye korkuyorum.” gibi cümleler hayatımızın belirli dönemlerinde karşımıza çıkmakta. Bunu takiben haftanın ilk gününde diyete başlamak, kilo vermek uğruna ciddi kalori kısıtlamasına gitmek ve bilinçsizce yapılan bir sürü diyetler… Evet belki kısa süreli de olsa sonuç alınıyor fakat sonrasında tekrar tekrar aynı kısır döngünün içinde kendimizi buluyoruz. İşte bu kısır döngüye girmemek ve bu süreci başarılı kılmak için bazı ipuçlarını sizinle paylaşmak istiyorum.

kilo verme

  • KENDİNİZE İNANIN: Herkes yapabiliyorsa sizde yapabilirsiniz. Yapabileceğinize KENDİNİZ inanın. Çevrenizin ya da bir başkasının size inanmasına ihtiyacınız yok. Siz isterseniz, başarabilirsiniz.

 

  • KENDİNİZ İSTEDİĞİNİZ İÇİN BU SÜRECE BAŞLAYIN: Çevreniz istiyor diye değil, siz istediğiniz için kilo vermeye başlayın. Bu sizin bedeniniz ve sizin kararınız. İstemek başarmanın yarısıdır.

 

  • HEDEFLERİNİZİ ULAŞILABİLİR DÜZEYDE BELİRLEYİN: Çok yüksek hedefler belirlemek süreç boyunca stresinizin artmasına sebebiyet verebilir. Küçük adımlarla gitmek hem sizi yormaz hem de daha kolay motive olmanızı sağlar.

 

  • SİZİ HER YÖNDEN SINIRLAYAN BİR DİYET YERİNE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DİYET UYGULAYIN: Sürdürülebilirlik oldukça önemli bir noktadır. Yaşam boyu beslenerek hayatımızı devam ettiren canlılarız. Bu yüzden siz diyete değil, diyet sizin yaşamınıza uymalı.

 

  • BESİN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ÖNEMSEYİN: Tek tip beslenmek yerine tabağınızda mutlaka çeşitlilik olmasına özen gösterin. Böylelikle hem birçok yiyecekten mahrum kalmazsınız hem gözünüze hem de midenize hitap etmiş olursunuz.

 

  • KARARLI OLUN: Süreç boyunca kilonuzda mutlaka iniş çıkışlar olabilir ya da hiçbir kayıp olmayabilir. Böyle durumlarda pes etmemek oldukça önemli. Evet bir emek veriyorsunuz belki hemen karşılığını almayabilirsiniz. Bu aşamada kararlı olmanız esastır. Vücudunuz mutlaka size cevap verecektir.

 

  • DÜZENLİ UYUYUN: Uyku düzeni oldukça ihmal edilen bir konu. Düzenli ve yeterli uyku uyumak hem öğünlerinizi daha kolay planlamanıza hem de gün içerisinde daha aktif ve canlı olmanızı sağlar.

 

  • AKTİF OLUN: Hareketsiz yaşam yerine hareketli yaşamı benimsemelisiniz. Fiziksel aktivitenin artırılması metabolizmayı hızlandırıcı etkiler göstermektedir. Düzenli yapılan egzersiz diyetin etkinliğini artırdığı gibi, koruma programında da başarıyı destekler. Ayrıca mutluluk hormon salgılaması açısından stres yönetiminize katkı sağlar.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email