Laktozsuz Süt

LAKTOZSUZ SÜT

Laktozsuz Süt Nedir?

  • Laktozsuz süt, basit açıklamasıyla laktoz içermeyen ticari bir süt ürünüdür.

Laktoz nedir soruna gelirsek, süt ürünlerinde bulunan ve bazı insanlar için sindirimi zor olabilen bir şeker türüdür. Gıda üreticileri, normal inek sütüne laktaz ekleyerek laktozsuz süt üretirler. Laktaz, vücuttaki laktozu parçalayan süt ürünlerini tolere edebilen kişiler tarafından doğal olarak üretilen bir enzimdir.

Laktozsuz Süt Ürünleri ile Normal Süt Ürünleri Arasındaki Besin Farkı Var mı ?

  • Laktozsuz süt, laktozun sindirimine yardımcı olmak için laktaz içermesine rağmen, normal sütle aynı besin profiline sahiptir. Aralarında neredeyse hiçbir fark yoktur. Laktozsuz süt ile normal süt arasındaki dikkate değer tek fark lezzettir.

Kimler laktozsuz süt tüketebilir?

  • Laktoz intoleransı olanlar için düzenli laktoz içeren süt tüketmek karın ağrısı, şişkinlik, ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu güzden laktoza hassasiyeti olan herkes tüketebilir.

Neden laktozsuz süt daha tatlı?

  • Laktozsuz süte eklenen enzim olan laktaz, laktozu iki basit şekere ayırır: glikoz ve galaktoz. Tat alma duyularınız bu basit şekerleri karmaşık şekerlerden daha tatlı olarak algıladığından, laktozsuz süt normal sütten daha tatlı bir tada sahiptir.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email