SIKÇA SORULAN SORULAR

Bu sayfada sizlerden sıkça gelen soruları cevaplıyoruz. Daha geniş bilgiler için Youtube kanalımızı takip edebilirsiniz.

Vücudun tamamen dinlenme halindeyken, yaşamını sürdürebilmek için harcadığı enerjidir. Bu değere günlük aktiviteler esnasında harcanan enerji eklenerek bazal metabolizma hızı hesaplanır.

İnsülin direnci; pankreasın vücudun ihtiyacı olan kalitede insülin üretememesi ile başlar. Bunun sonucu kan şekeri yüksek seviyelerde kalır. Pankreas yüksek olan kan şekerini düşürmek, hücrelere enerji sağlamak için daha çok insülin üretmesi sonucu gelişir.

Değildir. Aç kalarak yapılan zayıflama programlarından vücudun kas kütlesinden kayıp olur. Aracın çalışması için yakıta ihtiyacı varsa, insan vücudunun da sorunsuz çalışabilmesi için yakıta yani beslenmeye ihtiyacı vardır. Bunu da yiyeceklerden sağlamış oluyoruz. 

Bir ayda 4 ile 6 kg vermek sağlıklıdır. Bu durum kişinin metabolizmasına göre değişebilir. 

Ekmeği kesmiş olabilirsiniz fakat ekmek yerine onunla aynı grupta olan ve ondan daha zararlı olan hamur işleri ve şekerli gıdalara yöneliyorsanız, doğal olarak kilo veremezsiniz. Amacınız her besin grubundan tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek olmalıdır.

Spor yapmak için, spor salonuna yazılmanıza gerek yok. Vakit buluyorsanız günlük 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler bu dönemde yeterli olacaktır. Yok ben vakit bulamam diyorsanız o zaman hayatınızın içini hareketlendirebilirsiniz. İneceğiniz yerden bir durak önce inin ya da asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın.

Birçok araştırma limonun kilo kaybı için sihirli bir ilaç olduğu fikrini desteklemese de içerdiği C vitamini ile vücuttaki yağı metabolize edebileceğine dair bazı araştırmalar var. Limon, içeriğindeki diğer bileşiklerle kilo kaybının ötesinde C vitamini deposudur. 

Bazı bitkiler bağırsakları çalıştırır bazı bitkiler idrar söktürücü özellik gösterir. Ancak hiçbir bitki zayıflatmaz. 

Akşam yemeği ile sabah arasında yaklaşık 12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltı yapılmazsa beynin kullanacağı enerjide azalma olur. Bu durumda yorgunluk baş ağrısı dikkat ve algılama azlığı gibi sıkıntılar yaşanır. Çocuklarda okul başarısı düşer. Öğünler içinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. 

Gıda etiketleri gıdanın kimliğidir. Gıda etiketlerinde; Gıdanın adı, bileşenler listesi, alerjen bileşenler, bileşen gruplarının miktarı, net miktar, tavsiye edilen tüketim tarihi veya son tüketim tarihi, özel muhafaza koşulları, üreticinin/ambalajcının/ithalatçının/dağıtıcının adı veya ticari unvanı ve adresi, işletme kayıt numarası, menşei ülke, kullanma talimatı, alkol miktarı bulunur. 

Hayır; kilo aldırmaz. Vitaminler enerji (kalori) içermezler. Vitamin kullanan kişilerin yemek yeme davranışları değişirse kilo artışı olur.

Her insan günlük 2-2,5 litre su tüketmelidir. Vücudumuzun büyük kısmı sudan oluşmuştur. Su yediğimiz besinlerin sindirimi, emilimi, hücrelere taşınması ve vücut ısısının korunması için gereklidir. Sadece zayıflama döneminde değil her zaman su tüketmemiz gerekir.

Kahvenin içindeki kafeinin metabolizma hızını artırıcı etkisi vardır. Fakat içeriğindeki kafein uyarıcı bir madde olduğu için bağımlılık yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden kahve tüketimini günlük 2 fincan ile sınırlamak doğru olacaktır.

Tabi ki verebilirsiniz. Menopoz döneminde değişen hormon dengesi sebebiyle kilo artışı olabilir. Dengeli beslenme ve düzenli yürüyüşlerle üstesinden gelebilirsiniz.

Hayır. Anne sütünü şekerli gıdalar değil, kaliteli ve dengeli beslenmek artırır. Dereotu, üzüm, incir, maden suyu, kefir, yumurta ve su anne sütünü artırabilen besinlerdir.

Aşırı nane, maydanoz, adaçayı, salamura besinler, acı- baharatı yiyecekler, aşırı tuz, fazla kafein, sirke ve fazla limon tüketimini sütte azalmaya neden olabilir. Tabi beslenmenin yanında stres yönetimi de önemlidir.

Herhangi bir sağlık problemine bağlı ödem gelişmediyse beslenme programınızı gözden geçirmeniz gerekir. Aşırı tuz tüketimi ödeme sebep olur. Turşu, soya sosu, salamura yiyecekler, tuzlu zeytin gibi aşırı sodyum içeren besinleri de azaltmanız gerekir. Su tüketiminizi artırabilirsiniz. Kızarmış besinlerin tüketiminde kontrollü olmalı, rezene, kimyon gibi baharatların kullanımını artırmalısınız.

Chia yüksek omega 3 içerir. Amerika Diyet Rehberi chia tohumunu günlük 2 yemek kaşığının üzerine çıkmaması gerektiğini belirtmiştir. Yüksek omega 3 içeriğinden dolayı kan sulandırıcı etkisi olabilmektedir, bu yüzden kan sulandırıcı ilaç kullananların dikkatli tüketmesi gerekir.

Tercihiniz bitter çikolata olursa neden olmasın. Yapılan araştırmalarda siyah çikolatanın düşük miktarlarda tüketildiğinde sağlığa faydalı olduğu ortaya konulmuştur. Siyah çikolatanın enerji değeri diğerlerine göre daha düşüktür. Tercihiniz her zaman içeriğindeki kakao miktarı yüksek, şeker miktarı düşük olan siyah (bitter) çikolatadan yana olmalıdır.

Öğün sayısı kişin yaşam tarzına göre değişir. Beslenme programları kişiye özel olmalıdır. Her kişi altı öğün tüketmek zorunda değildir.