SMART BODY

Akıllı Vücut

İzin ver, bedenin halletsin.

Bedenimiz planlı ve harika çalışan bir sisteme sahip. İnsan vücudu organlarımız sayesinde bir fabrika gibi çalışır ve hiç durmaz. Bu çalışmasını hücrelerimize borçluyuz. Aklınıza, hayalinize sığmayacak kadar hücre bir araya gelerek organlarımızı, organlar kendisi içerisinde sistemleri oluşturur. Bu sistemler birbirine bağlanmış bir zincir gibidir. Bu zinciri bazı etkilerle ne yazık ki bozabiliriz ve işte o zaman birçok hastalıklara açık hale gelebiliriz. Vücudumuzun çalışabilmesi için yakıta ihtiyacı var. Bu yakıtı beslenerek elde ediyoruz. Tabi durmadan çalışan vücudumuzun kendini dinlendirebilmesi için uykuya ve besinlerden elde ettiğimiz yakıtın harcanması için fiziksel aktiviteye ihtiyacı var.

Beslenmenin vücudumuzun yakıtı olduğunu söylemiştik. Bu yakıtın içerisinde karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su vardır. Bu yakıtı verimli kullanabilmek için doğru ve yeterli seçim yapmak gerekir. Doğru ve yeterli seçim yaptığınızda sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz. Sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzda, vücudunuz sizin için yapılması gereken şeyleri yapabilir. Burada önemli olan yakıtın içerisindeki her gruptan faydalanmak gerekir. Vücudumuz, enerjisini karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlar. Yani bizim yakıtımız bu. Burada dikkat edilmesi gereken nokta her vücudun günlük alması gereken besin ögesi miktarı farklıdır. Zaten bu yüzden beslenme programlarının kişinin yaşam tarzına uygun şekilde planlanması gerekir. Eğer gün boyu aktif ve zinde hissetmek istiyorum derseniz, beslenmenize önem verin. Aynı zamanda yeterli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirirseniz torununuzun çocuğunu görebilirsiniz.

Zincirin bir diğer halkası fiziksel aktivite ya da hareket. Siz genelde bunu spor olarak algılıyorsunuz. Aslında doğru şekilde yapılmış olan hareket, fiziksel olarak aktif olmamız sporun yerine geçebilir. Tabi ki sporun yerini tutmaz ama tamamen hareketsiz olmaktan çok daha iyidir. Diyelim masa başı bir işe sahipsiniz. Öğle arası oldu ve yemeğe gideceksiniz, asansör yerine merdiven kullanın. Ya da gideceğiniz yere gelmeden bir iki durak önce inin ve yürüyün. Aslında burada anlatmak istediğim yaşamınızda yapacağınız ufak değişikliklerle hareketsiz yaşamdan kurtulabilmek mümkün. Ülkemiz hareketsiz yaşam tarzını benimsemiş durumda.

12 Yaş Üstü Bireylerin Egzersiz Yapma Durumu

EGZERSİZ YAPMIYOR
78%
HAFTADA BİR-İKİ KEZ
10%
HER GÜN
12%

Düzenli fiziksel aktivite; kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, meme ve kolon kanseri ve depresyon riskini azaltmaktadır. Haftada 3-4 kez 30-45 dakikalık orta şiddette yapacağınız fiziksel aktivite sağlığınız için olumlu etkileri ortaya çıkaracaktır.

Ve son halkamız uyku. Vücudumuz durmaksızın çalışır. Sistemin aksamaması için vücut en güzel kendini uykuda dinlendirir. Uyuyunca kaslarınız gevşer ve rahatlar, nefes ve kalp ritminiz düzenlenir, metabolizma hızınız yavaşlar, hücre onarımı olur. İnsanlar akıllı ve iyi yapılandırılmış bir egzersiz programına, beslenme planına sahip olmak için büyük çaba harcarlar. Ancak çoğu zaman uyku ve uyku kalitesinin ne kadar önemli olduğunu unuturlar ya da atlarlar. Bir yetişkin, gecelik yaklaşık 7 saat uyku uyumaktadır. Araştırmalar, gecede 6 saatten az uyuyan insanların, 6 yıl boyunca neredeyse 7 kat daha fazla, günde 7 ile 8 saat uyuyan insanlardan daha fazla kilo aldığını göstermiştir. Aşırı uyku tabi ki daha iyi değil. Gece 9 saatten daha fazla uyuyanlar ile 6 saatten az uyuyanlarda benzer vücut kompozisyonu sonuçlarına sahiptir. Ayrıca gece yarısından sonra uyanık kalmak, obezite olasılığını artıyor. Özetleyecek olursak uyku eksikliği ya da düzensiz uyku, vücut yağlanmasına sebebiyet verebilir. İnsan uyumadığında temel ihtiyaç beslenmeye devam etmektedir. Gecenin ilerleyen saatlerinde vücut kendini uykuya hazırlamaya başlar ve metabolizma hızı yavaşlar. Sen uykuya geçmek yerine beslenmeye devam edersen yediklerin yağ olarak depolanır. Normalde dinlenmek isteyen vücut, yediklerini sindirmekle uğraşacaktır. Bu yüzden hem kalitesiz bir uykuya hem de depolanan yağlara sahip olacaksın.

Yukarıda tüm saydıklarımız hayatımızda olmazsa olmazlar. Bunlarda meydana gelen herhangi bir aksaklık vücut yağının artmasına, kalitesiz yaşama sebebiyet verebilir. Vücut yağının artmasıyla beraberinde gelen hastalıklar da tuzu biberi oluyor. Ve bunun sonucunda siz bir karar alıyorsunuz. Sağlıklı bir bedene ulaşmak istiyorsunuz. Farklı farklı yollar, şok diyetler, tek tip beslenme, birbirinden acımasız detoks diyetleri deniyorsunuz. Bir yere kadar geliyorsunuz fakat sonrasında tıkanıyorsunuz. Bir yerde bir yanlış var. Ya sadece beslenmeye odaklanıyorsunuz ya da bir spor salonuna yazılıyor ve beslenme alışkanlıklarınızda bir değişiklik yapmıyorsunuz. Evet burada üzerinde durduğumuz nokta alışkanlıklar. Hayatınıza, olumlu katkı sağlayacak alışkanlıklar ekleyin. Bu alışkanlıkları Smart Body ile kazanabilirsiniz. Sistem basit; iyi beslen, hareket et ve iyi uyu. Önemli olan hayatınızı kaliteli hale getirmek. Gerisini vücudun senin için halledecek. Başlayacağımız bu süreç kesinlikle zorlu bir süreç değil, sizi sınırlamayan ve özgürce yönetebileceğiniz, aynı zamanda odaklanırsanız hızlı ve güzel sonuçlar elde edebileceğiniz bir süreç. Bedeninize kulak verin, eğer onu dinlerseniz aslında birçok problemin ne kadar kolay çözülebileceğini göreceksiniz.